Analiza zagrożenia i ryzyka powodziowego

Każdy chce w swoim domu czuć się bezpiecznie. Jednak czasem działka położona jest w miejscu zagrożonym powodzią. O ile wały przeciwpowodziowe chronią nas skutecznie, o tyle może zdarzyć się wypadek w wyniku którego zabezpieczenie zostanie uszkodzone. A wtedy nagle okazuje się, że nasz dom jest pod wodą. Dlatego warto przed zakupem działki przeanalizować również tę kwestię zwłaszcza, ze mapy dostępne są za darmo. W tym wpisie dowiesz się jak to zrobić. Na razie jest to instrukcja słowna. Jeżeli dostanę pisemną odpowiedź od Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej mam nadzieję, że będę mógł również wstawić zrzuty ekranu.

Wchodzimy na stronę http://mapy.isok.gov.pl/imap/

MAPY ZAGROŻENIA POWODZIOWEGO

1. Pojawia nam się mapa Polski z wyraźnie zaznaczonymi rzekami oraz obszarem przy rzekach zaznaczonym kolorem niebieskim.

2. Wybierz obszar na którym mieszkasz. Przybliż do momentu, aż zobaczysz obszar wyraźnie pokryty kwadratami. Zauważ, że każdy kwadrat jest podpisany, np. M-34-20-D-b-1. Uwaga, jeżeli nie mieszkasz na zagrożonym obszarze może on nie być pokryty mapami.

3. Zobacz, że przesuwając arkusz myszka ma kształt „łapki”. Na wybranym arkuszu kliknij prawym przyciskiem myszy. Następnie Wybierz arkusz mapy. Łapka zmieni się w dokument. Teraz kliknij gdziekolwiek na arkusz mapy lewym przyciskiem myszy.

4. Powinno pojawić się okienko z nazwą arkusza taką samą, jaka była na wybranym przez ciebie kwadracie. Kliknij w tę nazwę

5. Zobaczysz kolejne okienko, gdzie możesz wybrać Mapy zagrożenia powodziowego i Mapy ryzyka powodziowego.

6. Zaznacz Mapy zagrożenia powodziowego, następnie Prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi 10% – raz na 10 lat (można również sprawdzić wystąpienie powodzi raz na 100 i 500 lat)

7. Dalej zaznacz Mapa zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody i kliknij w link do pliku, który pojawi się w następnym okienku. W osobnym oknie powinna otworzyć się mapa. Uwaga, plik jest duży, więc otwieranie go może chwilkę zająć. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jest jakiś problem, skopiuj adres i otwórz w innej przeglądarce.

8. Na mapie można zobaczyć przebieg wałów przeciwpowodziowych oraz obszarów zagrożonych zalaniem wraz z wysokością wody. W legendzie wszystkie symbole i znaki są wyjaśnione, więc pozwolę sobie na nieanalizowanie arkuszy.

9. Teraz kolej na scenariusz zniszczenia wałów. Trzeba się cofnąć. Aby to zrobić na okienku z linkiem do pliku na górze jest czarny pasek. Na pasku po lewej stronie jest biała strzałka i trzema liniami. Po najechaniu pojawi się informacja Powrót. Cofnij do momentu, aż zobaczysz wybór Prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi.

10. Teraz kliknij w napis na samym dole Scenariusz zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego a następnie znów  Mapa zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody.

11. Pojawi się okienko zatytułowane Całkowite zniszczenie wału przeciwpowodziowego z linkiem do pliku, jak poprzednio. Klikamy i przenosimy się na mapę. Warto teraz porównać obie mapy. Może się okazać, że nasza bezpieczna okolica w przypadku przerwania wału znajdzie się kilka metrów pod wodą. Warto wziąć to pod uwagę przy inwestycji.

MAPA RYZYKA POWODZIOWEGO

12. Aby dojść do tych map wykonaj instrukcje z punktów 1-5. Następnie zaznacz Mapy ryzyka powodziowego, dalej Prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi 10% – raz na 10 lat (można również sprawdzić wystąpienie powodzi raz na 100 i 500 lat)

13. Dalej zaznacz Mapa ryzyka powodziowego – negatywne konsekwencje dla ludności oraz wartości potencjalnych strat powodziowych i kliknij w link do pliku, który pojawi się w następnym okienku. W osobnym oknie powinna otworzyć się mapa. Uwaga, plik jest duży, więc otwieranie go może chwilkę zająć. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jest jakiś problem, skopiuj adres i otwórz w innej przeglądarce.

14. Na mapie można zobaczyć przebieg wałów przeciwpowodziowych oraz obszarów zagrożonych stratami powodziowymi. W legendzie wszystkie symbole i znaki są wyjaśnione.

15. Teraz kolej na scenariusz zniszczenia wałów. Trzeba się cofnąć. Aby to zrobić na okienku z linkiem do pliku na górze jest czarny pasek. Na pasku po lewej stronie jest biała strzałka i trzema liniami. Po najechaniu pojawi się informacja Powrót. Cofnij do momentu, aż zobaczysz wybór Prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi.

16. Teraz kliknij w napis na samym dole Scenariusz zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego a następnie znów  Mapa ryzyka powodziowego – negatywne konsekwencje dla ludności oraz wartości potencjalnych strat powodziowych.

17. Pojawi się okienko zatytułowane Całkowite zniszczenie wału przeciwpowodziowego z linkiem do pliku, jak poprzednio. Klikamy i przenosimy się na mapę. Warto teraz porównać obie mapy. Możemy zobaczyć szacowane straty przypadku powodzi oraz zniszczenia zabezpieczeń.

Daj znać w komentarzu na jakim obszarze mieszkasz.

Karol Kubak

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *