Elementy mapy

W jaki sposób możemy przedstawić Ziemię?

 

Pierwszym sposobem, przestrzennym, jest model Ziemi czyli globus.
Drugim sposobem przedstawienia, na płaszczyźnie, jest mapa.

Mapa jest jak książka. Mapy nie oglądamy a czytamy ją. Tak, jak każda książka, posiada swój tytuł. Pozwala on zorientować się, co przedstawione jest na mapie. Bywa pomijany, jeżeli mapa przedstawia obszar powszechnie znany. Jeżeli mamy przedstawioną Polskę w podziale na województwa to każdy z nas jest w stanie rozpoznać nasz kraj oraz podział administracyjny. Ale jeżeli mamy przedstawione obszary leśne to nie wiemy, czy jest to fragment parku narodowego, lasu pod miastem czy przy jeziorze. Wtedy musimy podpisać co widzimy.
Istotnym elementem jest skala, która informuje nas ile razy dana odległość, powierzchnia zostały pomniejszone.
Mapa, tak jak książka ma swoją treść, w której za pomocą sygnatur przedstawione się informacji o obiektach i zjawiskach. Sygnatury to inaczej symbole graficzne za pomocą których przekazujemy informację na mapie (np. symbole parkingów, kościołów, jezior, rzek, budynków itp.). Ich objaśnienie znajduje się w legendzie.

Kiedy spojrzymy na globus, zobaczymy układ południków i równoleżników przecinających się pod kątem prostym. Jest to siatka geograficzna. Siatka geograficzna przeniesiona na płaszczyznę to siatka kartograficzna.

 

Ważne są elementy mapy, a dokładnie ich obecność. Nie muszą one być dokładnie w takim miejscu jak na schemacie. To, jak mapa będzie wyglądała w ostateczności zależy od osoby wykonującej mapę i celu w jakim powstaje opracowanie.

Przykładowe mapy:

  1. Lesistość Polski w podziale na województwa.

2. Mapa Europy (historyczna)