Mapa Ziemi – serce Wernera

W poprzednim wpisie tworzyliśmy mapę Ziemi w sercowym odwzorowaniu Bonne’a. Pamiętasz jednak, że miało ono charakterystyczne zaokrąglenie na górze. To zaokrąglenie niweluje nam odwzorowanie Wernera (nazywane również Stabiusa-Wernera). W QGISie nie ma gotowego odwzorowania Wernera. Sami musimy je stworzyć modyfikując odwzorowania Bonne’a poprzez przesunięcie równoleżnika 60 ° na 90 ° .

Porównanie odwzorowań

Początek jest taki sam jak poprzednio, więc opis będzie nieco skrócony. Jeżli potrzebujesz dokładniejszej instrukcji przejdź do poprzedniego wpisu. Nowy projekt możemy zacząć od momentu stworzenia serca Bonne’a w oknie głównym programu QGIS lub od początku. Ze strony Natural Earth pobieramy warstwę oceanów oraz siatkę o oczku 30 ° . Wczytujemy do QGISa i zmieniamy kolor oceanów na zielony a siatki na jasno-szary. Następnie w górnym pasku manu wybierz Ustawienia -> Układy współrzędnych użytkownika.

Dodaj nowy układ współrzędnych klikając zielony plusik (1). W okienku nazwy (2) wpisz Werner a następnie Kopiuj parametry z istniejącego układu współrzędnych (3). W oknie, które się otworzy, w filtrze (4) wpisz: Bonne lub 54024 i wybierz World_Bonne. Zwróć uwagę na parametr zaznaczony numerem 5. Będziemy go zaraz musieli zmodyfikować. Ale na razie kliknij OK aby zamknąć to okno.

Teraz w oknie Definicja układu współrzędnych użytkownika w Parametrach (6) musisz po prostu zamienić wartość 60 na 90 (6) i kliknąć OK (7).
Parametr (6) po zmianach powinien wyglądać następująco: +proj=bonne +lon_0=0 +lat_1=90 +x_0=0 +y_0=0 +ellps=WGS84 +units=m +no_defs

Powinien pojawić się gotowy projekt w odwzorowaniu Wernera jak poniżej. Zwróć uwagę, że w prawym dolnym rogu już nie ma EPSG: 4326 lub innego odwzorowania a pojawiło się oznaczenie USER z numerem

Aby zapisać projekt odeślę cię do poprzedniego wpisu, gdzie krok po kroku pokazałem jak to zrobić.

Spróbuj teraz pobrać ze strony Natural Earth (link na początki wpisu) dane lądów (Land). Następnie wczytaj je to QGISa. Zmień kolor lądów na ciemny zielony a oceanów na jaśniejszy (pobaw się tak kolorami tak aby siatka była cały cas widoczna). Możesz również stworzyć inny układ kolorów (np. jaśniejsze lądy, ciemniejsze oceany). Ogranicza cię jedynie wyobraźnia. 🙂

UWAGA!
Ten projekt wykonałem w QGIS 3.8 Zanzibar. Działa bez problemu. U mnie w wersjach 3.10 oraz 3.12 podczas zmiany parametrów występowały błędy. Mogłem co najwyżej wykonać odwzorowanie Bonne’a. Staram się wyjaśnić tę kwestię. Jeżeli mi się uda, z pewnością poinformuję o tym w formie nowego wpisu bądź aktualizacji tego.

Karol Kubak

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *