Zakładka koronawirus w geoportalu

Ze względu na zagrożenie epidemiczne Główny Urząd Geodezji i Kartografii wprowadził w geoportalu zakładkę „koronawirus”, w której możemy znaleźć liczbę chorych w każdym województwie wraz z przypadkami śmiertelnymi, wszystkie Państwowe Inspekcje Sanitarne wraz z adresami oraz szpitale zakaźne. Poniżej instrukcja, jak włączyć warstwy:

1. Wchodzimy na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/
Zakładka Koronawirus jest widoczna na samej górze w warstwach mapy po prawej stronie.

 

2. Klikając w + (plus) możemy ją rozwinąć, aby zaznaczyć poszczególne dane.

3. Po zaznaczeniu warstwy Zachorowania otrzymujemy kartogram pokazujący liczbę zachorowań (im ciemniejsza barwa, tym więcej) oraz przypadki śmiertelne.

4. Kolejna warstwa pokazuje lokalizację Państwowych Inspekcji Sanitarnych. Warto zaznaczyć, że możemy znaleźć tu adresy tych instytucji. Aby to zrobić należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na czerwoną kropkę symbolizującą wybraną przez nas PIS a następnie wybrać WMS, Państwowa Inspekcja Sanitarna.

5. Ostatnia warstwa to Szpitale zakaźne.Oznaczone są tu szpitale z oddziałem zakaźnym, szpitale zakaźne – istniejące, oraz szpitale zakaźne – przystosowane. Oznaczenia poszczególnych symboli znajdziemy w Legendzie mapy (trzeba zjechać na sam dół).

 

Zachęcam do korzystania z oficjalnych i pewnych źródeł, które pozwolą nam na odsianie fake newsów niestety często pojawiających się w tak trudnym dla nas wszystkich okresie.

(KK)

źródło grafik: https://mapy.geoportal.gov.pl/  dostęp: 18.03.2020

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *